piątek, 29 marca 2013

Papież położył się na podłodze podczas nabożeństwa Męki Pańskiej

http://www.repubblica.it/esteri/2013/03/29/foto/venerd_santo_papa_francesco_si_stende_a_terra_a_san_pietro-55601614/1/?ref=NRCT-55599358-2#2
W Wielki Piątek Papież Franciszek odprawił nabożeństwo Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra.

Na początku papież Franciszek uczcił Krzyż Św. kładąc się na podłodze przed ołtarzem.

czwartek, 28 marca 2013

Papież obmył nogi więźniom, w tym dwóm dziewczynom

W Wielki Czwartek, podzacz mszy św. upamiętniającej Ostatnią Wieczerzę, papież Franciszek obmył nogi dwunastu więźniom zakładu karnego Casa del Marmo. Po raz pierwszy w historii papież obmył nogi również dwóm dziewczynom.

Wśród dwunastu osób, którym papież Franciszek umyje stopy podczas mszy wielkoczwartkowej, znaleźli się nie tylko więźniowie Casa del Marmo, ale również Włoszka katoliczka i Serbka muzułmanka.


Papież Franciszek uczcił 44 lata kapłańswa

W Wielki Czwartek, podczas Mszy Krzyżma Św., papież Franciszek w szczególny sposób uczcił 44 lata kapłaństwa, po raz pierwszy odprawiając mszę poprzedzającą rozpoczęcie Triduum Paschalnego jako papież.

 Papież Franciszek przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969 roku w Argentynie. 


Papież Franciszek zwrócił się do księży

Podczas Wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma Św. oprawionej w Watykanie, papież Franciszek w szczególny sposób zwrócił się do księży.

Papież Franciszek powiedział:

"Dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud. Zauważamy, kiedy nasi wierni zostaną namaszczeni olejkiem radości: na przykład kiedy wychodzą ze mszy świętej z obliczem osoby, która otrzymała dobrą wiadomość."


Franciszek przestrzegał, że kapłan, "który nie wychodzi do ludzi", "traci co najlepsze" i "zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą".

Papież podkreślił, że w dzisiejszych czasach odczuwany jest "kryzys tożsamości kapłańskiej" i powiedział,że "bez serc ludzi" kapłani "zamieniają się w swoisty rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami czującymi zapach swych owiec". 

niedziela, 24 marca 2013

Program Wielkiego Tygodnia papieża Franciszka


Program uroczystości Wielkiego Tygodnia z udziałem Papieża Franciszka

Niedziela Palmowa (24.03.2013.) - Msza św. na Placu Św. Piotra, godz. 9:30
Wielki Czwartek (28.03.2013.) - Msza św. upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę w zakładzie karnym dla nieletnich Casa del Marmo, godz. 17:30
Wielki Piątek (29.03.2013.) - Pasja w Bazylice św. Piotra, godz. 17:00, Droga Krzyżowa w Rzymskim Koloseum, godz. 21:15
Wielka Sobota (30.03.2013.) - Rezurekcja w Bazylice św. Piotra, godz. 21:00
Niedziela Wielkanocna (31.03.2013.) - Msza św. na Placu Św. Piotra, godz. 10:00, Błogosławieństwo Urbi et Orbi, godz. 12:00


Wielki Czwartek: Msza w więzieniu dla nieletnich

 Kolejny raz, papież Franciszek łamie przyjęte normy i daje przykład posługi wobec najmniejszych bliźnich. W Wielki Czwartek, papież Franciszek odprawi mszę w więzieniu dla nieletnich "Casal del Marmo", w trakcie której obmyje nogi dwunastu z nich.

Jest to kontynuacja tradycji sprzed wyboru na papieża. Jeszcze jako kardynał, w Buenos Aires Bergoglio odprawiał msze w więzieniach, szpitalach oraz przytułkach dla ubogich. 

Do tej pory Wielkoczwartkowa msza pod przewodnictwem papieża odbywała się w Bazylice Świętego Jana na Lateranie lub w Bazylice Świętego Piotra.

"Dobrej drogi" Papież Franciszek mówi po polsku

W Niedzielę Palmową, papież Franciszek, po raz pierwszy przemówił w języku polskim.

Papież Franciszek powiedział:

"Dobrej drogi"

Papież Franciszek odprawił Mszę w Niedzielę Palmową

I, Mathiasrex [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

W niedzielne przedpołudnie, papież Franciszek odprawił uroczystą mszę z okazji Niedzieli Palmowej, rozpoczynając tym samym obchodzy Wielkiego Tygodnia.

We mszy św. na placu Świętego Piotra wzięło udział ok. 250 tyś. osób.

Przed rozpoczęciem eucharystii miała miejsce procesja z palmami.

W homilii papież Franciszek podkreślał:

"Nigdy nie bądźcie ludźmi smutnymi: chrześcijanin nigdy nie może być smutny. Nie poddawajcie się zniechęceniu."

Zobacz również: Najsłynniejsze cytaty papieża Franciszka


wtorek, 19 marca 2013

Papież Franciszek rozpoczął pontyfikat

We wtorek, 19 marca 2013 roku, papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat. Inauguracyjna msza odbyła się na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

Przed rozpoczęciem uroczystości, papież Franciszek przez kilkadziesiąt minut pozdrawiał zgromadzonych na placu, jadąc papamobilem w kierunku bazyliki św. Piotra. Po raz kolejny potwierdził swoją otwartość, błogosławił, ściskał ręce wiernym, kapłanom i dzieciom, a nawet wziął na ręce małe dziecko z tłumu i je ucałował. [Zobacz zdjęcia: Zdjęcia papieża witających wiernych na placu Św. Piota (La Repubblica)]Następnie odbyła się msza inauguracyjna pontyfikat papieża Franciszka.

W homilii papież Franciszek podkreślał, by troszczyć się o boże stworzenie, zwłaszcza starszych i dzieci. 

"Bądźmy opiekunami stworzenia" 

"Nie bójmy się dobroci ani wrażliwości" 
 W uroczystości wzięło udział ok. 200 tysięcy osób.poniedziałek, 18 marca 2013

Papież Franciszek spotkał się z prezydent Argentyny

presidencia.gov.ar [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Prezydent Argentyny do tej pory nie miała dobrych stosunków z kardynałem Bergoglio
18 marca, w poniedziałkowe południe papież Franciszek spotkał się z prezydent Argentyny, Cristiną Fernandez de Kirchner. 

Spotkanie oraz wspólny lunch miało miejsce w obecnym miejscu zamieszkania papieża Franciszka - rezydencji Św. Marty. Rozmowa przed lunchem trwała około 20 minut, były podarunki, przyjazne gesty i śmiech.


niedziela, 17 marca 2013

We wtorek inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka

We wtorek, 12 marca 2013 roku, o godz. 9:30 odbędzie się uroczysta inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka. 

W przeddzień inauguracji papież Franciszek spotka się z prezydent Argentyny - Cristina Fernández de Kirchner.

Udział w uroczystości wezmą wierni z całego świata oraz przedstawiciele władz większości krajów.
Przyjedzie m.in. Bronisław Komorowski, Angela Merkel, Cristina Fernández de Kirchner, Dilma Rousseff (prezydent Brazylii), Enrique Pena Nieto (prezydent Meksyku). W uroczystości weźmie udział również patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Pierwszy Anioł Pański papieża Franciszka

Widok na Plac Św. Piotra (c) papiezfranciszek.blogspot.com

"Jeśli Bóg nie przebaczałby nam wszystkim, świat by już nie istniał" - powiedział Papież Franciszek podczas pierwszej niedzielnej modlitwy Anioł Pański na Placu Św. Piotra. 

Papież Franciszek podkreślał znaczenie miłosierdzia. "Nie zapominajcie, że Bóg nigdy nie ma dosyć przebaczania. To my mamy dosyć proszenia go o przebaczenie"

sobota, 16 marca 2013

Niekonwencjonalne zachowanie papieża Franciszka

http://www.lanacion.com.ar/1563913-el-papa-saludo-a-un-hombre-ciego-que-subio-al-estrado-con-su-perro
Od pierwszych dni pontyfikatu, papież Franciszek zyskuje sympatię swoją skromnością i niekonwencjonalnym zachowaniem, Źródło: http://www.lanacion.com.ar/1563913-el-papa-saludo-a-un-hombre-ciego-que-subio-al-estrado-con-su-perro
  • Papież płaci za pobyt w hotelu, w którym zatrzymał się podczas konklawe
  • Papież udaje się do Bazyliki Matki Boskiej Większej autobusem wraz z pozostałymi kardynałami, nie osobnym, papieskim samochodem
  • Papież nie założył czerwonej peleryny - jak jego poprzednicy - przed pierwszym publicznym pojawieniem się jako papież Franciszek
  • Papież zrezygnował z bogatego apartamentu papieskiego znajdującego się w Pałacu Apostolskim i mieszka w dwóch skromnych pokojach w Domie Św. Marty
  • Papież zrezygnował z noszenia pierścienia papieskiego i nosi pierścień biskupi
  • Wielokrotnie papież zatrzymuje się przy chorych i cierpiących. Przed rozpoczęciem audiencji papież pozdrawiał 50-tysięczny tłum. Po audiencji 3 kwietnia, papież zatrzymał się, by pozdrowić grupę 43 diakonów Jezuitów, osoby na wózku inwalidzkim, wśród których była mała dziewczynka z nogą w gipsie. Papież podszedł do niej, wziął jej nogę i pocałował.

Cytaty Papieża Franciszka

"Chciałbym Kościoła biednego i dla biednych."

"Starość jest siedzibą mądrości. Podarujmy tę mądrość młodym. Niech będzie jak dobre wino, które z latami staje się lepsze."

"Kościół nie jest instytucją polityczną, ale przede wszystkim duchową."

"Nie zapominajcie, że Bóg nigdy nie ma dosyć przebaczania. To my mamy dosyć proszenia go o przebaczenie." 

"Nienawiść, zazdrość, pycha zanieczyszczają życie! Tak więc strzec oznacza czuwać nad naszymi uczuciami, nad naszym sercem, gdyż z niego wychodzą intencje dobre i złe: te, które budują, i te, które niszczą!"


"Nie powinniśmy bać się dobroci ani też wrażliwości!"

"Strzec Jezusa wraz z Maryją, strzec całego stworzenia, strzec każdej osoby, zwłaszcza najuboższej, strzec nas samych: to właśnie jest posługa, do której wypełniania powołany jest biskup Rzymu, ale do której wezwani jesteśmy wszyscy, aby zajaśniała gwiazda nadziei: Strzeżmy z miłością tego, czym Bóg nas obdarzył."


"Prawdziwą władzą jest służba." 

"Nigdy nie bądźcie ludźmi smutnymi, nie poddawajcie się zniechęceniu."

"Dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud. Zauważamy, kiedy nasi wierni zostaną namaszczeni olejkiem radości: na przykład kiedy wychodzą ze mszy świętej z obliczem osoby, która otrzymała dobrą wiadomość." - Msza Krzyżma Św., 28.03.2013.

"Kapłan, który nie wychodzi do ludzi (...) traci co najlepsze i (...) zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą." - Msza Krzyżma Św., 28.03.2013.

"Czy i nam się to nie zdarza, że gdy dzieje się coś naprawdę nowego w codziennej rzeczywistości, zatrzymujemy się, nie rozumiemy, nie wiemy, jak z tym sobie poradzić. Nowość często budzi w nas lęk, także nowość, którą przynosi nam Bóg, nowość, jakiej Bóg od nas oczekuje. Jesteśmy jak apostołowie z Ewangelii: często wolimy trzymać się naszych pewności, zatrzymać się przy grobie, z myślą o zmarłym, który ostatecznie żyje jedynie w pamięci historii, jak wielkie postaci z przeszłości. Boimy się niespodzianek Boga. Boimy się niespodzianek od Boga! On zawsze nas zaskakuje! Bracia i siostry, nie zamykajmy się na nowość, którą Bóg pragnie wnieść w nasze życie!"  - fragment homilii podczas liturgii Wigilii Paschalnej, 30.03.2013.

"Jak wiele pustyń także i dziś musi przejść człowiek! Zwłaszcza tę pustynię, która jest w jego wnętrzu, kiedy brakuje miłości Boga i bliźniego, gdy nie ma świadomości, że jesteśmy opiekunami tego wszystkiego, czym stwórca nas obdarzył i co nam daje. Ale Boże miłosierdzie może sprawić, aby zakwitła nawet najbardziej jałowa ziemia, może przywrócić życie wysuszonym kościom." - "Urbi et Orbi", Wielkanoc, 31.03.2013.

"To miłe, że kobiety są pierwszymi świadkami Zmartwychwstania. Ewangeliści piszą tylko, to co  kobiety widziały.  Misją kobiety, jest więc, by dawać świadectwo swoim dzieciom i wnukom, że Jezus zmartwychwstał." - Druga audiencja generalna, 3.04.2013
"Bóg nie jest czarodziejem z magiczną różdżką."
"Drodzy przyjaciele, otwórzmy na oścież drzwi naszego życia na nowość Boga, który daje nam Ducha Świętego, aby nas przemienić, uczynić nas silnymi w naszych cierpieniach, wzmocnić nasz związek z Panem, nasze nieugięcie w Nim: to będzie prawdziwa radość." - 28.04.2013
"W życiu postawcie na wielkie ideały" 
"Praca jest kluczowym elementem godności osoby. By posłużyć się obrazem, praca >>namaszcza<< nas godnością, napełnia nas godnością; czyni nas podobnymi do Boga, który pracował i pracuje, nieustannie działa." - 1.05.2013.
"Pieniądz ma służyć, nie rządzić" - 16.05.2013.
"Kryzys ekonomiczny stał się przyczyną strachu i rozpaczy, zmniejszył radość życia a zwiększył przemoc i ubóstwo." -  16.05.2013.
""W nowości zawsze jest trochę strachu, ponieważ czujemy się bezpieczniej, jeśli mamy wszystko pod kontrolą, jeśli budujemy, planujemy nasze życie według własnego planu, bezpieczeństwa i własnego gustu. Tak samo dzieje się z Bogiem.Często za Nim podążamy, witamy go, ale do pewnego momentu - trudno jest porzucić samego siebie na Jego rzecz z pełnym zaufaniem; pozwolić by Duch Św. stał się duszą, przewodnikiem w naszym życiu, we wszystkich naszych wyborach; boimy się tego, że Bóg pozwala nam odkrywać nowe drogi, uwalnia nas z naszego ograniczonego, zamkniętego, egoistycznego horyzontu, by otworzyć Jego horyzonty". - 19.05.2013.
"Boli mnie, gdy widzę księdza lub zakonnicę w najnowszym modelu samochodu. Nie podoba mi się to. (...) Samochód jest niezbędny do wykonywania tak wielu różnych prac, ale wystarczy przecież skromny. Inaczej nie można, jeśli się chce myśleć o dzieciach umierających z głodu" - 7.07.2013.
"Czasami tracimy ludzi, ponieważ nie rozumieją, o czym mówimy, ponieważ zapomnieliśmy prostego języka i wprowadzamy intelektualizm obcy naszym wiernym. (...) Bez prostego języka Kościół traci wszelką możliwość, by było możliwe łowienie Boga w głębokich wodach jego tajemnicy " - Papież o kościele i księżach, Rio de Janeiro, 27.07.2013.
"Być może Kościół wydaje się zbyt słaby, zbyt odległy od potrzeb ludzi, zbyt biedny, by odpowiedzieć na problemy, zbyt zimny, zbyt zajęty sobą, więzień własnych sztywnych formu. (...) A może świat wydaje się sprawiać, że Kościół stał się reliktem przeszłości, nieprzygotowanym na nowe pytania. Może Kościół może mówić z ludźmi, gdy są dziećmi, ale nie z tymi, którzy osiągnęli dorosłość" - Rio de Janeiro, 27.07.2013.
 "Nie stójcie na balkonie życia, Jezus nie czekał. Zaangażował się. Zaangażujcie się tak, jak to zrobił Jezus." - Papież Franciszek do młodych, Rio de Janeiro, 27.07.2013.
"Jezus jest lepszy od Pucharu Świata" - Rio de Janeiro, 27.07.2013.
 "Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie, na następne Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie, w Polsce. Prośmy o wstawiennictwo Maryi, światło Ducha Świętego dla drogi, która nas zaprowadzi na te nowe radosne święto wiary i miłości Chrystusa" - Franciszek ogłasza ŚDM w Krakowie
"Spotkaj się z najbardziej potrzebującymi, czyli z tymi, którzy mnie potrzebują. Z tymi, którzy przeżywają zły czas, gorszy niż to, co ja teraz przechodzę." - 7.08.2013.
"W dzisiejszych czasach mijamy wiele drzwi, które zapraszają, by wejść, obiecując szczęście, które trwa tylko chwilę, będące celem samym w sobie i nie mające przyszłości." - 25.08.2013. komentarz do Ewangelii
""Kiedy ktoś do mnie mówie: ojcze, co za okropne czasy, nie można nic zrobić... Mówię - Jak to nie można nic zrobić? Takiego młodego człowieka posłałbym do psychiatry. Bo to prawda...Nie można zrozumieć młodego człowieka, chłopaka czy dziewczyny, którzy nie chcą zrobić niczego wielkiego, nie chcą postawić na wielkie ideały, wielką przyszłość".- 28.08.2013.
 "We wnętrzu każdego człowieka są trzy pragnienia: pragnienie piękna, dobroci i prawdy. Lecz jeśli młody człowiek jest leniwy lub smutny to bardzo brzydkie. Wtedy piękno nie jest pięknem, dobroć nie jest dobrem a prawda nie jest prawdą." -  28.08.2013.
"Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej wojny!" - Twitter, 2.9.2013
"Kiedy Pan nas wzywa, nie myśli o tym, kim jesteśmy, kim byliśmy, co zrobiliśmy lub czego nie zrobiliśmy. Wręcz przeciwnie: w chwili, kiedy nas wzywa, patrzy na wszystko, co moglibyśmy zrobić, na tę całą miłość, jaką jesteśmy w stanie rozsiewać. On zawsze stawia na przyszłość, na jutro. Jezus kieruje cię ku nowym horyzontom, nigdy ku muzeum." - ŚDM, Brzegi 30.07.206
"Swiat chciałby, byśmy uwierzyli, że zamknąć się w sobie, to najlepszy sposób, by uchronić się od tego, co wyrządza nam zło" - ŚDM, Brzegi 30.07.2016
 "(...) Lubię mówić o paraliżu rodzącym się wówczas, gdy mylimy szczęście z kanapą. Sądzimy, że abyśmy byli szczęśliwi, potrzebujemy dobrej kanapy. Kanapy, która pomoże nam żyć wygodnie, spokojnie, całkiem bezpiecznie. Kanapa - jak te, które są teraz, nowoczesne, łącznie z masażami usypiającymi - które gwarantują godziny spokoju, żeby nas przenieść w świat gier wideo i spędzania wielu godzin przed komputerem. Kanapa na wszelkie typy bólu i strachu. Kanapa sprawiająca, że zostajemy zamknięci w domu, nie trudząc się ani też nie martwiąc. Kanapa-szczęście jest prawdopodobnie cichym paraliżem, który może nas zniszczyć bardziej, a najbardziej młodych" ŚDM, Brzegi 30.07/2016
"Nie przyszliśmy na świat, aby "wegetować", aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić trwały ślad" - ŚDM, Brzegi 30.07.2016
"Z pewnością dla wielu łatwiej i korzystniej jest mieć młodych ludzi ogłupiałych i otumanionych, mylących szczęście z kanapą; dla wielu okazuje się to wygodniejsze, niż posiadanie młodych bystrych, pragnących odpowiedzieć na marzenie Boga i na wszystkie aspiracje serca" - ŚDM, Brzegi 30.07.2016 
Zacheusz nie mógł zobaczyć Mistrza, ponieważ był niski. Także i dzisiaj może nam grozić, że będziemy stali z daleka od Jezusa, bo wydaje się nam, że nie dorastamy, bo mamy niską opinię o sobie. Jest to wielka pokusa, która dotyczy nie tylko samooceny, ale dotyka również wiary. Wiara mówi nam bowiem, że jesteśmy „dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy”(....) Rozumiecie zatem, że brak akceptowania samych siebie, życie w niezadowoleniu i myślenie w sposób negatywny oznacza brak uznania naszej najprawdziwszej tożsamości: to jakby odwrócić się w inną stronę, kiedy Bóg chce, by na mnie spoczęło Jego spojrzenie, i to jakby chcieć zgasić marzenie, jakie Bóg żywi wobec mnie" - ŚDM, Brzegi 31.07.2016

"Kiedy w życiu zdarza nam się, że mierzymy nisko zamiast wysoko, może nam pomóc ta wspaniała prawda: Bóg jest wierny w miłości względem nas, a nawet nieustępliwy. Pomoże nam myśl, że kocha nas bardziej, niż my kochamy samych siebie, że wierzy w nas bardziej, niż my wierzymy w siebie, że zawsze nam „kibicuje” jako najbardziej niezłomny z fanów" - ŚDM, Brzegi 31.07.2016
"Przywiązywanie się do smutku nie jest godne naszej postury duchowej. Jest to w rzeczywistości jakiś wirus, który zaraża i blokuje wszystko, który zamyka wszelkie drzwi, który uniemożliwia rozpoczęcie życia na nowo, ponowny start. Bóg jest jednak nieustępliwy w nadziei: zawsze wierzy, że możemy się podnieść i nie poddaje się, widząc nas przygaszonych i bez radości." - ŚDM, Brzegi 31.07.2016
"Czy chcecie być nadzieją przyszłości? Są dwa warunki. Nie, nie trzeba zapłacić za wstęp. Pierwszy warunek, to pamięć. Pamiętajmy o miejscu, z którego przychodzimy, o rodzinie, historii, którą mamy za sobą, drodze, którą przemierzyliśmy. Porozmawiaj ze swoimi dziadkami. Jeśli dziadkowie odeszli, porozmawiajcie z innymi starszymi ludźmi. Drugim warunkiem, by stać się nadzieją na przyszłość, jest odwaga. Miejcie odwagę, nie lękajcie się. Jeśli macie pamięć i odwagę, to staniecie się nadzieją na przyszłość" - Zakończenie ŚDM w Krakowie, spoktanie z wolontariuszami, 31.07.2016
"Nie wiem, czy będę w Panamie, ale zapewniam was o jednym: Piotr tam będzie. Zapyta was, czy rozmawialiście z dziadkami, by zachować pamięć, czy byliście dzielni i potrafiliście zasiać nadzieję na przyszłość. Odpowiecie Piotrowi. Niech Bóg was błogosławi, dziękuję za wszystko" - Zakończenie ŚDM w Krakowie, spoktanie z wolontariuszami, 31.07.2016
Zobacz też Najważniejsze cytaty papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

piątek, 15 marca 2013

Pierwsza drogra krzyżowa z Papieżem Franciszkiem

By Aaron Logan (http://www.aaronlogan.com/ and http://www.lightmatter.net/gallery/albums.php) [CC-BY-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/1.0)], via Wikimedia Commons

W Wielki Piątek, 29 marca 2013 roku, odbędzie się pierwsza droga krzyżowa z udziałem nowego papieża Franciszka.

Droga Krzyżowa w Koloseum rozpocznie się o godz. 21:15

Papież nie będzie niósł krzyża lecz będzie czekać na uczestników u celu.

Teksty rozważań drogi krzyżowej zostaną przygotowane przez libańskiego kardynała Bechara Bpuytros Räi oraz dwóch młodych Libańczyków.

czwartek, 14 marca 2013

Franciszek odprawił pierwszą mszę jako papież

W czwartek, o godz. 17:00 kardynał Bergoglio odprawił pierwszą mszę jako papież Franciszek. Msza odprawiona została w Kaplicy Sykstyńskiej i wzięli w niej udział papież oraz 114 kardynałów.

Msza została odprawiona po łacinie.

19 marca 2013, o godz. 9:30 odbędzie się oficjalne zaprzysiężenie nowego papieża Franciszka.

Kiedy papież Franciszek odwiedzi Argentynę?

Nie upłynęła jeszcze doba od wyboru papieża Franciszka, a argentyńskie media już z niecierpliwością oczekują na wiadomość, kiedy nowy papież odwiedzi swoją ojczyznę, Argentynę.

Jednym z najbardziej prawdopodobnych terminów, by papież Franciszek odwiedził Argentynę jest lipiec 2013. W Rio de Janeiro odbywać się będą wtedy Światowe Dni Młodzieży (23-28 lipca 2013).

Inną możliwą datą wizyty papieża Franciszka w Argentynie jest wrzesień. W tym czasie zaplanowana jest beatyfikacja sługi Bożego kard. Eduardo Francisco Pironio.

Nagłówki gazet o nowym papieżu

Papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat od prostoty - eluniversal.com.co
Wszyscy wierni papieżowi Franciszkowi - La nacion (http://www.lanacion.com.ar)
Papież z drugiego końca świata - La nacion


Papież Franciszek w Bazylice Matki Boskiej Większej

W czwartek, kilkanaście godzin po wybraniu nowego papieża, papież Franciszek po raz pierwszy opuścił Watykan i udał się na modlitwę do rzymskiej bazyliki Matki Boskiej Większej.

Papież Franciszek w Bazylice Matki Boskiej Większej. Źródło: http://www.lagaceta.com.ar/nota/536631/mundo/acertaron-nostradamus-malaquias-francisco-i-papa-negro.html

Jego prostotę widać od pierwszych minut pontyfikatu, papież Franciszek zrezygnował z papieskiego samochodu i udał się do bazyliki autobusem, wraz z pozostałymi kardynałami.

Mamy nowego papieża

13 marca 2013 wybrany został nowy papież. Został nim argentyński kardynał Jorge Bergoglio. Nowy papież przybrał imię Franciszek. To pierwszy papież z Ameryki Południowej.

Jest Jezuitą, ma 76 lat. 

Od pierwszych chwil po ogłoszeniu tej radosnej nowiny, widać, że Kościół zyskał papieża o bogatej duchowości, który będzie dążył do dialogu.

Zobacz, jak wyglądało powitanie nowego papieża Franciszka